Pewność siebie / Self-confidence

Najważniejsze w pewności siebie jest bycie autentycznym. Kiedy stawiasz na swoją autentyczność w kontakcie ze światem zewnętrznym ale także z samym sobą wzmacniasz swoją pewność siebie. Nie ma wtedy siły, żeby nie zauważyć Twojej jasnej prostej postawy, pewnych, płynnych ruchów, podniesionej głowy i spojrzenia pełnego przekonania o swojej prawdzie. I tu nie chodzi o jakieś sztuczne epatowanie nonszalancją czy egoizmem, które cechuje często głośne zachowanie przykrywające wewnętrzną pustkę i przerażenie. Pewność siebie jest czystym poczuciem własnej wartości, bezwarunkowym poczuciem własnej wartości. Wtedy nie szukasz potwierdzenia tej wartości na zewnątrz, no masz ją wewnątrz. I nawet jeśli innym wydajesz się dziwny, śmieszny czy ekstrawagancki to nie ma żadnego znaczenia, bo Ty dla siebie masz poczucie pełnej akceptacji tej dziwności, śmieszności czy ekstrawagancji. Zresztą każdy z nas jest wyjątkowy, inny i niepowtarzalny zatem to nie jest istotne co świat zewnętrzny myśli na nasz temat. To jest tylko i wyłącznie projekcja rzeczywistości innych osób na nasz temat. Dlatego tak ważne jest skupienie się przede wszystkim na sobie, dawanie sobie miłości, uwagi, zaufania i wysokiego poczucia własnej wartości, a za tym wszystkim – w naszej autentyczności – pojawi się pewność siebie.

Jeśli jednak chcesz popracować nad wzmocnieniem pewności siebie to można wykonać ćwiczenie medytacyjno-wizualizacyjne. Usiądź wygodnie, nie krzyżuj nóg, oddychaj głęboko i wyobraź sobie osobę, która dla Ciebie jest bardzo pewna siebie. Przyjrzyj się jej zachowaniu, postawie ciała, uniesieniu głowy, gestom. Posłuchaj jej głosu, czy mówi szybko, czy wolno, czy głośno czy cicho. Obserwując ją wejdź w tą postać i odbieraj świat zewnętrzny jej zmysłami. Przejdź się w sposób w jaki ona się przechadza, usiądź w ten sam sposób, rozejrzyj się naokoło, uśmiechnij. Poczuj wszystkimi swoimi zmysłami jak to jest być pewną siebie. Następnie wyobraź sobie siebie w wersji pełnej pewności siebie. Przyjrzyj się sobie, jak chodzisz, jak się poruszasz, jakie masz gesty, jaki ton głosu, jak zwracasz się do innych, jak traktujesz innych. I ponownie wejdź w swoją wersję pełnej pewności siebie i poczuj wszystkim zmysłami: zapachem, słuchem, dźwiękiem, dotykiem – jak to jest być swoją wersją w pełnej pewności siebie. Pobądź w tej osobie i wracaj do tego ćwiczenia tak często jak to będzie potrzebne. Pomocne jest także wizualizowanie sobie przyszłych wydarzeń, w których potrzebna jest nasza pewność siebie i odgrywanie ich w naszym umyśle jako wydarzeń, które z sukcesem dla nas przebiegają i kończą się – tak, żeby zaprogramować umysł na to wydarzenie i kiedy ono nastąpi, żeby umysł odtwarzał je dokładnie tak, jak go zaprogramowaliśmy. Przy tych ćwiczeniach bardzo ważne jest wchodzenie w emocje, które nas wzmocnią i dadzą nam poczucie autentyczności i tym samym pewności siebie.


What’s key in self-confidence is authenticity. When you bet on authenticity, in relation to the outside world and in relation to your true self, you automatically strengthen your confidence. It will be impossible to appreciate your straight posture, smooth movement, raised head and a gaze that speaks your truth. That’s different from putting on a show of confidence or nonchalance. Self-confidence is about knowing your self worth, unconditionally and without the need for external validation. Even if others will consider you extravagant or bold, it doesn’t matter because you are the one in acceptance. Moreover, each one of us is unique and what the world thinks of us is not that important. What you project onto others comes from within, that’s why it’s so valuable to focus on the good things within you, to love and trust yourself. In your authentic self you’ll find confidence.

So if you want to work on self confidence, there is a visual meditation exercise you can do. Sit comfortably, without crossing your legs, take deep breaths, and imagine a person that beams with confidence. Observe their behavior, their stance, the way they move and speak. Now imagine yourself being that person and doing exactly what they do: their walk, their smile, what they see. Feel what it feels like to be confident. Now see yourself as a confident person. How do you walk, what are your gestures like, what does your voice sound like? Feel it with all your senses and stay in this visualization as long as you need to. Repeat this anytime you need a boost of self-confidence and when anticipating a situation that requires confidence and boldness. In a way, you’re programming your brain to allow you to be confident and successful when you want to be. Remember to be in touch with your emotions when meditating, because that’s where your true, authentic self lies.

By agnieszkadietrich

Mam na imię Agnieszka. Mam 45 lat, męża i dwie córki, które mają 12 i 10 lat, a także psa Dahlię, która jest widoczna na jednym ze zdjęć ze wschodem słońca:) Założyłam bloga z ogromnej potrzeby dzielenia się moją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wysokich wibracji, życia w zgodzie ze sobą, ze swoim wewnętrznym Ja. Życie na Ziemi ma być przyjemnością i ciągłym wzrostem. Chcę się podzielić moimi przemyśleniami w tym zakresie i pomóc każdemu z Was w ścieżce wzrostu. Nigdy wcześniej nie pisałam bloga, chociaż moje życie zawodowe jest związane z pisaniem. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, co pomoże mu wzrosnąć lub chociaż zatrzymać się na chwilę. Ukończyłam program coachingowy Mayi Ori - Excellence Academy dla świadomych kobiet, a także mam certyfikat z Channelingu Praktycznego. Jestem również certyfikowanym Life Coach by Mindvalley. Zapraszam na mojego bloga:) My name is Agnieszka. I am 45 years old, I have a husband and two daughters who are 12 and 10 years old, and a dog Dahlia. I have started my blog out of the great need to share my knowledge and experience in the field of high vibrations, living in harmony with myself, with my inner self. Life on Earth is meant to be fun and continuous growth. I want to share my thoughts and help each of you on the path of your own growth. I have never written a blog before, although my professional life is related to writing. I hope everyone will find something for themselves here that will help them grow. I graduated Excellence Academy by Maya Ori, and I am also certified in Practical Channeling. I am also Mindvalley Certified Life Coach. I invite you to my blog:)

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: